Yükleniyor
Ertuğrul Yatı'nda Kullandığı Eşyalar

Ertuğrul Yatı, Osmanlı Devleti’nin siparişi üzerine, İngiltere’de inşa edilerek 30 Aralık 1903 günü denize indirilmiş, 1904’te törenle Osmanlı Bahriyesi’ne teslim edilmiştir. Bu tarihten itibaren “Saltanat Yatı” olarak kullanılmaya başlanmıştır.  

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından 1924’te Ertuğrul’un “Cumhurbaşkanlığı Yatı” olarak kullanılmasına karar verilmiş, bu sıfatla ilk resmi görev 1 Temmuz 1927 günü icra edilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere İstanbul’dan ayrılan Atatürk, sekiz yıl sonra Ertuğrul’un güvertesinde İstanbul’a tekrar dönmüştür. İlerleyen yıllar içinde Ertuğrul; Atatürk’ün çok severek izlediği Moda’daki deniz şenliklerinde, Marmara’da yapmış olduğu gezilerde ve ülkemizi ziyaret eden yabancı hükümdar ile devlet başkanlarının ağırlanmasında kullanılmıştır. Atatürk’ün, Ertuğrul yatında ağırladığı devlet başkanları ve ünlü konukları arasında, 1936’da Kraliyet yatı Nahlin ile İstanbul’a gelen İngiltere kralı VIII. Edward, Ürdün kralı Emir Abdullah ve İran Şahı Rıza Pehlevi bulunmaktadır.

Atatürk’ü pek çok kez ağırlayan yat, ihtiyaçları karşılayamaz hale gelince 1937’de hizmet dışına çıkarılmış, 1939’da da İlhami Söker firmasına satılmıştır.

Atatürk’ün Ertuğrul Yatı’nda kaldığı orijinal şeref kamarası, gül ağacından yapılmış karyolası, karyola somyası, yatağı, ipek kırlent, keten gazete ve kağıtlık, gül ağacından yapılmış, gül ağacından yapılmış komidin, keten yorgan çarşafı, yastık yüzü, yatak çarşafından oluşan yatak takımları ve perde için yapılmış lumbuz çubuğu, lumbuz perdesi, beyaz perde, perde bağı, ipekli kapı perdesi bağı ve konsol diğer eşyalarıyla birlikte koleksiyonun oldukça önemli bir parçasını oluşturmaktadır.