Yükleniyor
Restorasyon ve Konservasyon Atölyeleri

Metal ve deri restorasyon ve konservasyon atölyesi, 15,3 m² alana sahiptir. Atölyede kullanılan kimyasalların depolanması için 2 adet, yangında 30 dk korumalı kimyasal güvenlik dolabı, 2 adet metal tozu ve solvent buharını çeken giraf aspiratör, saf su cihazı, ultrasonik tank, ph metre, tuz ve sıcaklık ölçüm cihazı, dijital mikroskop ve benmari banyosu bulunmaktadır.

Atölyeye gelen eserler, belgeleme işlemleri yapıldıktan sonra mekanik ve kimyasal temizlik, eksik kısımların tamamlanması, rötuşlanması ve konsolidasyon uygulamalarının yapılarak stabil hale getirilip, sergi veya depoya alınmaktadır.

Kağıt restorasyon ve konservasyon atölyesi, 15,3 m² depo ve 91 m² atölye olarak toplamda 106,3 m² alana sahiptir. Atölyede düşük basınçlı ısıtmalı masa, ışıklı masa, fiber optik ışıklı sayfa cihazı, çizim masası, cilt presi, kurutma rafı, restorasyon ütüsü, yıkama havuzu, soğuk buhar makinası ve hassas terazi bulunmaktadır.

Atölyeye gelen kağıt eserler, belgeleme işlemleri yapıldıktan sonra nemli veya kuru temizlik, yıkama, nemlendirme, yırtıkların yapıştırılması, eksik kısımların tamamlanması ve konsolidasyon işlemleri yapılarak stabil hale getirilip, sergi veya depoya alınmaktadır.