Yükleniyor
Savarona Yatı’nda Kullandığı Eşyalar

Almanya’da inşa edilen Savarona Yatı, ayrıntıları ve iç dekorasyonu daha sonra tamamlanmak üzere 14 Temmuz 1931 günü denize indirilmiştir. İlk sahibi tarafından kısa birkaç gezi için kullanıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alınmıştır. Savarona’nın alınma sebeplerinden biri Atatürk’ün sağlığıyla ilgili olup doktorlar, deniz havasının Atatürk’e iyi geleceğini söylemişlerdir. Ama tek başına bu durum Savarona’nın alınmasının nedeni değildir. Atatürk hayatının son döneminde genç Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz işleriyle çok alakadar olmuş, o dönemde neredeyse sadece Denizbank’ı kurdurmak, Türk deniz ticaret filosu oluşturmak, Deniz kuvvetlerini güçlendirmek gibi projeler üzerinde çalışmıştır.

Savarona, 1 Haziran 1938 günü Dolmabahçe önlerine gelmiştir. Aynı gün saat 15.30’da Cumhurbaşkanı Atatürk, refakatlerinde Başbakan Celal BAYAR, Hasan Rıza SOYAK, Celal TOLGAY, Kılıç Ali, Cevat Abbas GÜRER, Salih BOZOK, Muhittin ÜSTÜNDAĞ olduğu halde Acar Motoru ile Savarona Yatı’na geçmiştir. Savarona’da kaldığı günlerde Atatürk, Marmara’da muhtelif seyirler yapmış; ancak sağlığının el vermemesi sebebiyle bu seyirler oldukça kısa süreli olmuştur. Ömrünün son senesinin 55 gününü yatta geçirerek, 25 Temmuz 1938 günü saat 01.00’de Savarona Yatı’ndan hasta olarak ayrılmış ve Dolmabahçe Sarayı’na geçmiştir.

Savarona, 19 Kasım 1938 günü, Atatürk için düzenlenen cenaze törenine de katılmıştır.

Atatürk’ün bu yatta geçirdiği sürede kullandığı XVI.Luis tarzı iki kişilik ağaç oymalı karyola, somya,yorgan, yorgan çarşafı, keten yatak çarşafları, pembe ipek kumaştan fitilli kare dikişli yatak örtüsü, yastık yüzü, yastık ve karyola yatağı ve ayrıca Savaro'na da kullanmış olduğu servis takımları koleksiyonun önemli parçalarındandır.