Yükleniyor
Seyir Aletleri
Yıldız Küresi
1914-1950 yılları arasında Türk donanmasına hizmet etmiş Yavuz Kruvazörü'ne ait bir seyir aletidir. Küre ahşap bir kutu içerisindedir. Üzerinde "The Husun Starglobe H. Hugles & Sson Ltd. London 1920" yazısı bulunmaktadır.
Dürbün
19. yüzyıl İngiliz yapımıdır. 1829-1874 yılları arasında Osmanlı donanmasına hizmet etmiş Mahmudiye Kalyonu'na aittir. Pirinç ve köseleden imal edilmiştir.
Parakete Hesap Levhası
19.yüzyılda imal edilmiştir. Geminin süratini ve denizde kat ettiği mesafeyi ölçmeye yarayan bir seyir aletidir.
Usturlab
Eyyubi Sultanı El-Muazzam Şerif El-Dünya Velidin İsa Ebu Bekir için 1222-1223 yıllarında Şam şehri koordinatlarına göre yapılmıştır. Baalbekli Abdurrahman İbn Sinan El-Nacar tarafından yapılmıştır. Pirinç ve gümüşten imal edilmiştir. Gökcisimlerinin konumlarını ve yeryüzündeki nesnelerin yüksekliği ile birbirlerine olan uzaklıklarını ölçebilen astronomi aletidir.
Yalpa Müşiri
Fethi Bülend Korveti'ne aittir. 1892 yılında Osmanlı Bahriyesi'nde üretilmiştir. Üst kısımdaki pirinç göstergesinin üzerinde Eski Türkçe ile "Fethi Bülend", alt kısımdaki pirinç göstergenin üzerinde "Mamulat-ı Bahriye-i Şahane No:3, 1308" yazılıdır. Geminin yalpa açısını gösteren alettir.
Uskurlu Parakete
1901 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Sürat ve mesafe ölçen bir seyir aletidir.
Pusula
1900 yılında Tersane-i Amire'de Mülazım İhsan Efendi tarafından yapılmıştır. Ahşap kutu içinde olup pusula kartı kâğıttandır. Yön gösteren optik bir seyir aletidir.
Kronometre
Peyki Şeref Korveti'ne aittir. 19. yüzyıl sonunda imal edilmiştir. Kadranı sedefli olup içinde ve kutusunda Eski Türkçe ile "Peyki Şeref" yazılıdır. Ahşap kutusu ajurlu metal süslemelidir. Hata etkenleri en aza indirilmiş, hassas saattir.
Torpido Dayrektörü
Torpidoları geminin hedef, rota ve süratine göre ayarlamakta kullanılan bir nişan aletidir.
Pusula
1869 yılında Tersane-i Amire'de yapılmıştır. Pirinç ve camdan imal edilmiştir. Markası "Mathieu Orlich Constantinople"dır. Yön gösteren, optik seyir aletidir.
Sekstant
Barbaros Hayrettin Zırhlısı'na ait seyir aletidir. Yıldızların konumlarının daha duyarlı bir şekilde belirlenmesini sağlayan ve geminin bulunduğu enlemi saptayan bir seyir aletidir.
Oktant
19. yüzyıl İstanbul yapımı olan oktant 1858- 1910 yılları arasında hizmet gören Boyana Vapuru'a aittir.