Yükleniyor
Tabancalar
Çakmaklı Tabanca
18. yüzyıla aittir.
Çakmaklı Tabanca
19. yüzyıla ait çakmaklı tabancadır. Tabanca ahşap oyma süslemelidir. Kabzanın ucu demir kaplıdır.
Çakmaklı Tabanca
19. yüzyıl Avrupa yapımıdır. II. Mahmud(1808-1839) dönemine ait olan tabanca, altın kakma ve gümüş aplikasyonlarla süslü olup Sultan II.Mahmud tuğralıdır. Çakmaklı piştovun üzeri mitolojik hayvan ve çiçek kabartmalarla süslüdür. Mekanizma üzerinde "Vergnes Marselle" yazılı olup, kaval namlunun üzeri altın varaklı saltanat arması ve krallık tacı ile süslüdür.
Çakmaklı Tabanca
18. yüzyıl sonlarına ait çakmaklı tabancadır. Tuğamiral Vehbi Ziya Dümer'e ait ahşap kabzalı tabancanın kabza dibi topuz şeklinde olup oyma-kabartma yapraklarla süslüdür. Ahşap kabza üzerinde ajurlu metal kıvrımlı plakalar raptedilmiştir. Mekanizma ve çakmaklı kısmın üzeri yine kazıma kıvrımlı dallarla süslüdür. Namlu üzerindeki ikinci gömlek arabesk kabartma motiflerle bezenmiştir. Namlu ağzı telkari bileziklerle çevrilidir.
Kapsüllü Tabanca
Tersane-i Amire yapımı tabancadır. Yivli namlulu, kapsüllü tabancanın kabzası silindirik formlu olup tabanında bir halka vardır. Kabza tabanı ve tetik korkuluğu gibi yerler pirinçtendir. Mekanizmanın sağ tarafında Eski Türkçe ile "İmal-i Tersane-i Amire" damgası bulunmaktadır.
Rovelver Tabanca
19. yüzyıla ait Amerikan yapımı tabancadır. Altılı toplu, yivli tabanca üzerinde "Star Arms Co.Newyork, Staris Patent, Jan. 15, 1856" yazılıdır.
Veri Tabancası
1916 yılında Tüfenkhane Fabrikası'nda imal edilmiştir. 1 Pusluk veri tabancasıdır.
Otomatik Tabanca
19 yüzyıl Alman yapımıdır. Mauser markadır. Tabancanın üzerinde "Waffen Fabrik Mauser A. Goberndort A.N. Mauser's Patent" yazılıdır. Ahşap kabzalı ve şarjörlüdür.