Yükleniyor
24 Çifte Kürekli Tarihi Kadırga

“Tarihi Kadırga”, çektiri (kürekli ve yelkenli) sınıfından bir kalita olup günümüze dek saklanmış, yaşayan tipte dünyanın en eski teknesidir. Üzerinde top yeri ve savaşçıların oturma yerleri bulunmadığından padişahın gezinti teknesi olduğu değerlendirilmektedir. Yapımında en az dokuz farklı tipte ağaç kullanılmıştır. Bunlar; saçlı meşe, sedir, karaağaç, kayın, çınar, dişbudak, şimşir, karaçam ve cevizdir.

Baş kısmındaki ejder veya basilisk kabartmaları ve kıç tarafındaki deniz canavarı heykelleri Bizans sembolleri olduğundan Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) tarafından,  Bizans’tan savaş ganimeti olarak ele geçirildiği ve korunduğu izlenimini doğurmuştur. Fakat teknenin yapım tekniği bu iddiayı çürütmektedir. Bazı kaynaklarda Sultan Avcı Mehmed (1648-1687) devrinde, Venedik Doçu tarafından yapılarak, sultana hediye edildiği bildirilmektedir. Ancak son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar Tarihi Kadırga'nın İstanbul'da yapıldığını ve yapım tarihinin Sultan Avcı Mehmed döneminden daha eskiye gittiğini ortaya koymuştur. Kadırgadan alınan örneklerle yapılan Karbon-14 analizlerine göre Tarihi Kadırga, 1521-1655 yılları arasında inşa edilmiştir.

“Tarihi Kadırga”, armuz kaplama olup kemanebaş ve karpuzkıç formunda inşa edilmiştir. İki direkli olup 24 çifte küreklidir. Her bir küreği üç kişi tarafından çekilmektedir. Toplam 144 kürekçisi bulunmaktadır.

Uzunluk : 39.64 m

Genişlik : 5. 72 m